Dolum teknolojisinde debi ölçümü

1983 yılında dolum teknolojisi için yeni bir dönem başladı!

BREITNER, trendleri belirleyen bir fikri uygulamaya koydu; dolum makinelerinde debi ölçümü. O zamana kadar debi ölçümü genel olarak süreç teknolojisinde kullanılıyordu. Dolum makinelerinde bu kullanım, sıvı ve macunsu ürünlerin dolum uygulamaları için daha önce hayal dahi edilmeyen olanaklar sunmaktadır.

Ürün ile temas eden parçaların hızlı bir şekilde ve gerçek CIP/SIP koşulları altında temizlenebilmesi için, ürün besleme hattı yalnızca pürüzsüz duvarlara sahip basit bir boru sisteminden oluşur.

Yüksek kullanılabilirlik, sıfır bakım gerekliliği ve aşınır parçaların olmaması, bu dozajlama sisteminin sağladığı avantajları daha da pekiştirmektedir.

20 g ya da 20 l doldurabiliyor olabilirsiniz, dolumu yapılan ürün mayonez, şampuan ya da bitki koruyucu maddeler olabilir; ne olursa olsun, BREITNER dolum makineleri neredeyse tüm ihtiyaçlar için en uygun çözümdür.

Akış ölçüm teknolojisine sahip bir makine ile sıvı dolum uygulamaları gerçekleştirildiğinde, dolum borusu vasıtasıyla kaba akan ürünün miktarı, boru sistemine entegre edilmiş bir akış ölçer tarafından kayıt altına alınır. Daha sonra veriler dijitalleştirilir ve dijital sinyaller ile makine kontrol ünitesine iletilir.

Makine kontrol ünitesi alınan sinyalleri işler ve daha önce ayarlanmış olan değer (ayarlanmış doz) ve mevcut değeri (akış ölçerin tespit ettiği doz) sürekli karşılaştırır. Ayarlanan doza ulaşılır ulaşılmaz, dolum pompası otomatik olarak kapanır.

Temel olarak iki akış ölçüm tipi vardır:

Endüktif akış ölçüm
Sabit uzunlukta bir elektrik iletkeni (bu uygulamada ölçüm borusunun çapı), belli bir hızda manyetik alandan geçirilir. Böylelikle bir elektrik gerilimi endüklenir. Bu gerilim, iletkenin hareket hızıyla orantılıdır. Cihazın elektronik ünitesi, bu ölçüm sinyali ve ölçüm borusunun çapı üzerinden bir akış hızı hesaplar.

  

Kütle akış ölçümü
Hareketli bir kütle, hareket yönüne yanal yönde titreşime maruz bırakılırsa, bu, kütlenin akışına bağlı olarak koriyolis kuvvetinin meydana gelmesine yol açar. Ölçüm pompasında meydana gelen titreşimler (faz kayması), ölçüm sistemi tarafından değerlendirilir.

Endüktif akış ölçümü mü, kütle akış ölçümü mü?
Endüktif akış ölçümünün akış prensibi, Faraday'ın indüksiyon yasasına dayanır. Ölçülecek ürün, en az 50 µS/cm iletkenlikte olmalıdır. Ürünün iletkenliği yeterli değilse, yalnızca kütle akış ölçüm prensibinden yararlanılarak ölçülebilir. 

Kütle akış ölçümü, koriyolis kuvveti prensibine dayanır. Ürün, iletken olmak zorunda değildir. Kütle akış ölçümü teknolojisine sahip ürünlerde Eex veya ATEX koruması da vardır. Kütle akış ölçümünün dezavantajı, fiyatının endüktif akış ölçerlerine göre daha yüksek olmasıdır.